Subiektywnie o…

Windows 8.1 – kolejne zmiany →

Czerwiec, 2013

Na początek “dobra” wiadomość. Wraca przycisk Start. Wraca jednak w dość pokrętny sposób, bo nie ma menu Start. Kliknięcie go przeniesie nas do kafelkowego interfejsu. Główną zmianą jest to, że przycisk będzie cały czas widoczny podczas pracy w trybie desktop. Hmm… chyba nie o to chodziło.

Wprowadzenie przez Microsoft systemu Windows 8 było dla mnie zaskoczeniem. Nie chodzi mi tutaj o szczegóły techniczne tylko o sam interfejs użytkownika. Pomysł z zastosowaniem animowanych kafelków i z wyświetleniem na nich informacji z danego programu jest bardzo dobry. Sam wygląd Metro UI także robi dobrze wrażenie. Ale… kompletnie nie widzę sensu instalowania Windows 8 na laptopach czy też komputerach stacjonarnych. Interfejs Metro, tak mi się wydaje, został stworzony z myślą o zrzędzeniach mobilnych: telefonach, tabletach czy też laptopach z dotykowym ekranem. To miało by sens.
Instalowanie Windows 8 na komputerze stacjonarnym i obsługa systemu za pomocą myszki to jakieś nieporozumienie. Do tego dochodzi także podział na „dwa pulpity” – jedne klasyczny (no może nie tak do końca) i Metro. Dla mnie to kojarzy się tylko z jednym: bałagan. Część aplikacji obsługujemy z poziomu kafelków a cześć na dobrze nam znanym pulpicie.
Miejmy nadzieję że Microsoft weźmie pod uwagę opinie swoich użytkowników i w kolejnych wydaniach poprawi zgłoszone przez nich uwagi.