Subiektywnie o…

Co NAS nie zabije, to NAS wzmocni →

Marzec, 2014

Wittamina.pl:

Był kiedyś taki odcinek „Seksu w wielkim mieście”, w którym główna bohaterka straciła wszystkie dane z komputera, bo nie robiła kopii zapasowych. Bardzo się śmiałam z jej głupoty. Teraz śmieję się z własnej.


Ludzi dzieli się na dwie grupy: tych co już robią backup i tych co jeszcze nie zaczęli go robić. W dzisiejszych czasach coraz więcej danych przechowujemy na naszych dyskach twardych. Zapominamy tylko, że to jest fizyczne urządzenie zamontowane w naszym komputerze które po prostu ma ograniczony czas bezawaryjnej pracy tak samo jak nasza pralka czy samochód. I tak samo jak one czasami się psuje. Tyle tylko, że efektem uszkodzenia dysku jest utrata danych. Owszem są programy którymi można odzyskać część straconych danych. Są też specjalistyczne firmy, które odzyskają nasze dane ale ich usługi się dość drogie. Tak więc warto zastanowić się nad kupnem chociażby zwykłego dysku przenośnego podłączanego do naszego komputera i na niego kopiować nasze dane lub zastosować u siebie takie schemat backpu.

NAS – Network Attached Storage (NAS) – technologia umożliwiająca podłączenie zasobów pamięci dyskowych bezpośrednio do sieci komputerowej.
Dzięki takiemu rozwiązaniu można łatwo skonfigurować dostęp do danych znajdujących się w jednym miejscu z różnych punktów sieci. Zaletą NAS jest możliwość jego stosowania w heterogenicznych sieciach opartych na różnych rozwiązaniach klienckich przez co dane są osiągalne bez względu na rodzaj zainstalowanego systemu operacyjnego. (wiki)