Subiektywnie o…

Android Lollipop: API aparatu oraz obsługa plików RAW →

Lipiec, 2014

Makoweabc.pl:

Geekowy artykuł na temat zmian w nowym Androidzie, które umożliwią developerom tworzenie aplikacji równie dobrych jak te od Google’a lub OEMów. To ważna zmiana o tyle, że aplikacje producentów są przeważnie słabe – teraz każdy będzie mógł z nimi konkurować, mając dostęp do dokładnie tych możliwości aparatu.Pliki RAW to oczywiście ciekawostka, ale im dłużej się nad tym zastanawiam, tym mniej takowych potrzebuję – ma być szybko i przyjemnie w moim przypadku.

Całkowicie zgadzam się z Wojtkiem. Możliwość robienia zdjęć w RAWach na telefonie jest w zasadzie bezcelowa bo:

  • Matryca w telefonie nigdy nie będzie tak dobra jak w aparacie (czyt. lustrzance)
  • Z reguły telefonem robimy zdjęcia „na szybko” i nie zwracamy uwagi na to czy jest to jpg czy RAW a większość programów do edycji zdjęć na telefonie/tablecie kompresuje je w większym lub mniejszym stopniu.
  • Z tego co wiem (a mogę się mylić) jak na razie brak jest specjalistycznych ( o ile można o takich powiedzieć w kontekście aplikacji na telefon) narzędzi do edycji plików RAW w telefonie
  • Z plików RAW zazwyczaj korzystają profesjonalni fotografowie. A jeśli są profesjonalistami to zapewne mają w swoim warsztacie profesjonalne aparaty.

Patrząc na powyższą listę dochodzę do wniosku, że oficjalne API dla aparatu to fajna sprawa. W końcu będzie można korzystać w wszystkich możliwości aparatu ale możliwość zapisywania zdjęć w RAWie (stanie surowym) należy traktować jako kolejny, niewiele wnoszący bajer.