Subiektywnie o…

Dla czego należy kolonizować inne planety?

Listopad, 2014

Twórcy filmów raz na jakiś czas karmią nas wizjami podróży międzygwiezdnych, spotkaniami z inną, pozaziemską cywilizacją czy też możliwością zamieszkania na innej planecie. Pomijam oczywiście fakt, że wizje te są niejednokrotnie bardzo przesadzone ale jeśli się nad tym zastanowić nieco dłużej to można dojść do zaskakujących wniosków.

Okazuje się, że kolonizacja kosmosu to już nie tak odległa przyszłość. Oczywiście ludzie jeszcze nie zamieszkują żadnej z planet naszego układu słonecznego ale dzięki krążącej wokół naszej orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) ludzie mogą „mieszkać” w kosmosie. Dzięki temu naukowcy mogą badać jak zachowuje się ludzki organizm w stanie nieważkości oraz jak radzić sobie z problemem z tym związanymi.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Ziemi w 2008 roku. Foto: nasa.gov

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Ziemi w 2008 roku. Foto: nasa.gov

Ale dla czego właściwie powinniśmy się skupić nad problemem kolonizacji kosmosu? Bardzo ładnie wyjaśnia to powyższy film. Dla tego teraz nadszedł czas na jego oglądnięcie. Już?
Kolonizacja innych planet niesie za sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest podzielenie naszej cywilizacji na kilka części a co za tym idzie odciążenia naszej, i tak już dość intensywnie eksploatowanej planety. Kolejną korzyścią płynącą z zamieszkiwania innej planety jest zmniejszenie ryzyka wyginięcia naszego gatunku, i innych gatunków także, w wyniku wystąpienia jakiegoś globalnego kataklizmu, który jak pokazuje przeszłość naszej planety nie jest czymś niezwykłym i nienaturalnym (patrz wyginięcie dinozaurów).
Patrząc na to wszystko przez pryzmat czasu przez jaki żyje człowiek takie katastrofy to bardzo, bardzo rzadkie zjawiska. Ale jeśli popatrzymy na to z punktu widzenia naszej planety, która powstała około 4,54 miliarda lat temu można dojść do wniosku, że kolejny kataklizm jest nieunikniony. To tylko kwestia czasu.

Ziemia, Księżyc i dzieląca je odległość w jednakowej skali

Ziemia, Księżyc i dzieląca je odległość w jednakowej skali

Tak więc kolonizacja kosmosu i planet to nie tylko mrzonki naukowców zamkniętych w swoich laboratoriach. To także bardzo ważny element naszej przyszłej egzystencji oraz możliwości zachowania naszego gatunku.