Subiektywnie o…

Skandaliczne warunki pracy w firmach produkujących podzespoły dla Apple

Skandaliczne warunki pracy, łamanie praktycznie wszystkich możliwych standardów oraz praca ponad miarę. To można było zobaczyć w wyemitowanym niedawno przez BBC One filmie, który pokazuje jak wygląda praca w fabryce Pegatron która produkuje podzespoły dla Apple.


Wyjaśnię coś na samym początku: to co widać na powyższym filmie jest niedopuszczalne. Właściciel firmy powinien zostać ukarany gigantyczną karą finansową a cała fabryka powinna zostać zamknięta w trybie natychmiastowym.

Zastanawiam się tylko dla czego tak wielką nagonkę robi się na Apple oraz na firmy, które dla mniej pracują. Dla czego nikt nie zrobi dokumentu o tym jak wygląda praca w sieci sklepów Biedronka, a przynajmniej jak wyglądał kiedyś. Takich przykładów jest cała masa i nie trzeba szukać ich za granicą. Za przykład może posłużyć np.: wybuchu w kopalni Mysłowice, po którym górnicy zaczęli zgłaszać masę nieprawidłowości. Podobnie sprawa wygląda w przypadku głównego konkurenta Apple jakim jest Samsung i chińskich fabrykach które produkują podzespoły. A co z siecią restauracji Burger King która zamknęła 89 lokali w Niemczech po tym jak ujawniono w jakich warunkach przyszło pracować ludziom. Kolejnym przykładem niech będzie jedno z największych wydarzeń sportowych na świecie: Mistrzostwa Świata 2022. Przykładów jest na prawdę od groma. Wystarczy zapytać wujka Google . Z resztą powyższe przykłady pokazały się w wynikach wyszukiwania po wpisaniu: „skandaliczne warunki pracy”.

Każdy pracownik powinien pracować w godnych warunkach, za godziwe wynagrodzenie oraz przede wszystkim bezpiecznie. Nagłaśnianie problemu wyzyskiwania ludzi powinno być częstsze. Ale nie powinno się tego robić kosztem innych. To, że dla Apple pracuje firma, która nie przestrzega absolutnie żadnych reguł pracy i wyzyskuje ludzi nie powinno wpływać na odbijać się na niej. Zwłaszcza, że właściciel fabryki Pegatron fałszował wyniki kontroli jakie miały miejsce. Ale fakt, że Apple jest głównym odbiorcom podzespołów sprawia, że materiał jest sam z siebie gwarantuje sukces medialny. No i kolejna afera z Apple w roli głównej gotowa.