Subiektywnie o…

MenuetOS. System operacyjny który mieści się na dyskietce

Obecnie systemy operacyjne to gigabajta danych. Na przykład obraz instalacyjny systemu zajmuje 3 GB a najnowszy system Apple OS X Yosemite to już ponad 5,5 GB danych do zainstalowania. Wszystko to za sprawą coraz to większych wymagań stawianych przez użytkowników. UI [1] ma być ładne i kolorowe, wszystkie urządzenia mają działać zaraz po podłączeniu do naszego komputera. To sprawia, że system się rozrasta do tak ogromnych rozmiarów. A co gdyby kompletny system operacyjny razem z UI mieścił się na dyskietce [2]? Takie założenie stało przed twórcami MenuetOS.

Przeglądarka grafiki

Przeglądarka grafiki


System ten w całości został napisany w assemblerze. Mimo tak niewielkich rozmiarów oferuje on na prawdę wiele funkcji. Zaczynając od wsparcia dla stosu sieciowego, wsparcia urządzeń USB czy na rozbudowanym interfejsie graficznym kończąc. MenuetOS radzi sobie także z odtwarzaniem filmów DVD, poprzez dedykowany player, jak również plików zakodowanych w MPEG2 oraz, to raczej standard, muzyki zapisanej w formacie MP3. Przeglądając screeny na wyrazy uznania zasługuje wygląd UI.

Grupowanie okien

Grupowanie okien

Mimo iż jest on bardzo prosty to został wykonany niezwykle starannie. Zwróćcie uwagę także na przeźroczystość okien która „obsługiwana” jest wyłączenie przez CPU. Wszystko to, to zasługa assemblera. Cały kod systemu ostał napisany od podstaw. Twórcy tego OS zaczynając pracę nie wiedzieli do końca co tak na prawdę z tego wyjdzie. MenuetOS w wersji 1.0 został upubliczniony parę tygodni temu a twórcy już zapowiadają wersję 2.0, która ma przynieść wiele zmian zarówno w aplikacjach oraz w samym wyglądzie systemu.

  1. 1. User interface czyli po naszemu interfejs użytkownika.
  2. 2. Takiej zwykłej, standardowej 1,44 MB