Subiektywnie o…

Odra. Polski komputer

Maj, 2015

Produkowany w polskich Zakładach Elektronicznych Elwro we Wrocławiu. Pierwsze sztuki opuściły linię produkcyjną 1963 a mimo tego ostatni z serii komputerów Odra został wyłączony w 2010 roku [1]. Dodać należy że przez większość tego czasu komputer pracował nieprzerwanie i bezawaryjnie.

Odra 1002 prototyp lampowo-tranzystorowego komputera

Odra 1002 prototyp lampowo-tranzystorowego komputera


Komputery z tej serii charakteryzowały się niezwykłymi jak na tamte czasy możliwościami. Posiadały możliwość podłączenia urządzeń peryferyjnych oraz co w tamtym okresie było niezwykle nowatorskie, współpracowały w programami pisanymi przez firmy trzecie.
Niesamowite jest też sposób w jaki, jak to ładnie określono w powyższym filmie, operator komunikuje się z komputerem i wydaje mu dodatkowe polecania i instrukcje. Zwróćcie też uwagę w jakim języku człowiek komunikuje się z maszyną oraz jak ta mu odpowiada. W latach 70 musiało to robię niesamowite wrażenie.
Warto zobaczyć cały film mimo iż dotyczy on konkretnego przypadku, wykorzystania Odry przez PKP, warto poświęcić te 11 minut.
Zakłady Elwro poza produkcją serii komputerów opracowały także kilka innych, użytecznych elektronicznych gadżetów takich jak:

  1. 1. a dokładniej 30 kwietnia 2010 r. o godz. 22.00 w Ośrodku Informatyki w Lublinie, jednym z oddziału Spółki PKP, zakończono użytkowanie komputerowego systemu teleprzetwarzania, funkcjonującego na bazie procesorów Odra 1305.