Subiektywnie o…

#LoveWins – czy świat w końcu stanie się tolerancyjny?

Kilka dni temu w USA została podjęta ustawa, która pozwala parom tej samej płci na zalegalizowanie ich związku. Oczywiście zaraz po ogłoszeniu, że ustawa została podpisana przez internet przelała się fala negatywnych komentarzy. Ludzie w mniej lub bardziej bezpośredni sposób wyrażali swoje niezadowolenie. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że takie związki są postrzegane jedynie przez pryzmat sexu. Cała reszta jest pomijana.

Całą reszta, czyli to co w związku jest najważniejsze. Chęć bycia z kimś. Dzielenia się radościami u problemami życia codziennego. W końcu gej czy lesbijka to w gruncie rzeczy taki sam człowiek jak każdy inny. Jedyną różnica jest fakt, że osoba to kocha osobę tej samej płci. I tyle. Kolejną dziwną rzeczą, której kompletnie nie rozumiem, jest to, że homoseksualizm uznawany jest przez niektórych za chorobę i próbuje się go leczyć. To nie jest grypa! Ci ludzie tacy się po prostu urodzili. Nie mieli wpływu na to czy będą się im podobały osoby płci przeciwnej czy nie. To tak samo jak kazać komuś leworęcznemu (ja jestem mańkutem) pisać prawą ręką. Leworęczność to nie choroba, nie da się jej wyleczyć. Tak samo jest z osobami homoseksualnymi.

Amerykańskie Towarzystwo Psychoanalityczne:

Homoseksualna orientacja nie może być uznawana za przejaw niepełnego rozwoju osobowości lub psychopatologii. Jak każde uprzedzenie społeczne, uprzedzenie wobec homoseksualności wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne, przyczyniając się do trwałego poczucia naznaczenia i głębokiego samokrytycyzmu u osób zorientowanych homoseksualnie poprzez uwewnętrznienie tego uprzedzenia.

Seks w dzisiejszych czasach dalej uznawany jest za tabu. Nie rozmawia się o nim. Wystarczy, że tylko ktoś wspomni o seksie zaraz zapada niezręczna cisza. A pamiętać należy, że potrzeby seksualne są jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka. Tak samo jak jedzenie, oddychanie czy sen. Dal czego więc związki osób tej samej płci są postrzegane jedynie przez pryzmat jednej z podstawowych potrzeb? Sądzę, że wszyscy ci, którym homoseksualizm najbardziej przeszkadza wiedzą o nim najmniej. To strasznie smutne.
OK, powiecie pewnie, że geje i lesbijki to dewianci, że sposób w jaki uprawiają seks jest nienaturalny, dziwny, obrzydliwi i obleśny. A pomyślcie sobie o parach K+M. Normalna kochająca się rodzina z dwójką pociesznych dzieciaków. Nagle okazuje, się że lubię owa para lubi np. BDSM [1]. Niby normalna para ale jednak.

Polskie Towarzystwo Seksuologiczne

Polskie Towarzystwo Seksuologiczne jest zaniepokojone krzywdzącym wpływem społecznych uprzedzeń na funkcjonowanie psychiczne i społeczne osób homoseksualnych i biseksualnych oraz jest świadome niechlubnej roli, jaką w podtrzymywaniu tych uprzedzeń odegrała niegdyś nauka, która przez ponad sto lat (do 1973 w USA i do 1991 w Europie) uznawała homoseksualność za zaburzenie psychiczne. Ówczesne mniemanie o patologicznym charakterze homoseksualności okazało się niepoparte faktami naukowymi, lecz oparte na społecznych uprzedzeniach od wieków zakorzenionych w kulturze zachodniej. Dlatego też homoseksualność została wykreślona z obu najważniejszych klasyfikacji zaburzeń psychicznych – DSM i ICD.

Jednocześnie na Polskim Towarzystwie Seksuologicznym, jako na organizacji naukowej, spoczywa odpowiedzialność za rozpowszechnianie w społeczeństwie aktualnego stanu wiedzy seksuologicznej, szczególnie jeśli społeczna dezinformacja w zakresie seksuologii podtrzymuje niesłuszną dyskryminację jakiejkolwiek grupy społecznej.

Ludzie nie przyznają się do swoich odmiennych predyspozycji seksualnych z obawy o publiczne piętnowanie ich odmienności. A czy na prawdę to o ludzie lobią w łóżku powinno mieć wpływ na to jak ich odbieram?
Zalegalizowanie związków homoseksualnych to nie koniec świata jak niektóry uważają. To że została ona podpisana umożliwi im np. zaciągniecie kredytu na zakup domu. Czy to takie straszne? Nie wydaje mi się.
Podsumowując, każdy człowiek ma prawo do szczęścia. Bez znaczenia jest to kogo kocha. I proszę was jeszcze raz nie postrzegajcie gejów czy lesbijek jedynie przez pryzmat seksu. Niejednokrotnie okazuje się, że są to bardzo dobrzy ludzie.