Subiektywnie o…

Zainstalowałem betę iOS 9 lub OS X El Capitan i nie działa mi mój ulubiony program.

Oczywiście dostęp do tych wersji systemu wymaga zarejestrowania się w Apple Beta Software Program. I jak wskazuje nazwa programu obie wersje systemu dostępne są jako wersje beta, a co za tym idzie zawierają pewne błędy. Nie jest ich może tak dużo ja w wersjach dostępnych dla developerów ale jedna są. W większości przypadków taki system działa dość sprawnie. Ja zawsze instaluję bety na wszystkich moich urządzenia i zazwyczaj nie natrafiam na jakieś poważniejsze błędy, które uniemożliwiają mi pracę.

Rejestracja w Apple Beta Software Program jest darmowa i każdy może z niej skorzystać. Wiele osób decyduje się na instalację systemu na ich głównych urządzeniach. Co dziwne, osoby te narzekają dość często na to, że aplikacje, które wcześniej działały sprawnie nagle zaczynają szwankować. Skutkuje to oczywiście wystawianiem negatywnych opinii we wszystkich dostępnych miejscach. Oczywiście żadna z osób, która decyduje się na wysłanie negatywnej opinii nie bierze chyba pod uwagę faktu, że system na jakim pracuje to beta. I tak w ramach przypomnienia

w informatyce: beta – wersja testowa programu: wydawana, żeby wychwycić większość błędów

Jak można wyczytać z powyższej definicji jest to niedopracowana, wczesna wersja oprogramowania, która zawiera różnego rodzaju błędy. Instalują ją na własnym komputerze czy też telefonie przyjmujesz do wiadomości i zgadzasz się na to, że twój sprzęt może nie dziać do końca sprawnie. Stajesz się nikim innym niż testerem.
Tak więc narzekanie na to, że jakaś aplikacji firmy trzeciej nagle przestałą działać jest bezzasadne i bezcelowe. Oczywiście developerzy cały czas pracują nad poprawkami do swoich programów ale nie zawsze są one dostępne dla beta testerów.
Tak więc drodzy beta testerzy nie oczerniajcie developerów z powodu tego, że wasz ulubiony program nie do końca sprawnie działa na testowej wersji systemu operacyjnego. To normalne, że tak się dzieje. Tak po prostu wygląda etap testowania systemu oraz aplikacji, które mają pracować pod jego kontrolą. Chcesz uniknąć takich sytuacji to poczekaj na oficjalną, stabilną wersję a nie napalaj się jak szczerbaty na suchary i nie instaluj wersji testowych.