Subiektywnie o…

57% Polaków nie przekazało „jednego procenta”

Ministerstwo Finansów opublikowało raport dotyczący 1% podatku dochodowego przekazanego na organizację pożytku publicznego. Można się z niego dowiedzieć między innymi, że:

Liczba podatników, którzy w zeznaniach za 2014 r. złożyli wnioski o przekazanie 1% należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego wyniosła 12,5 mln, co stanowiła 47% ogólnej liczby podatników (57% liczby podatników wykazujących w zeznaniach należny podatek).

Serio? Tylko 47% Polaków przekazało swój „jeden procent” organizacjom pożytku publicznego. A co z resztą? Nie jestem w stanie zrozumieć dla czego pozostałe 53% nie wypełniło tych kilku dodatkowych pól z swoim zeznaniu podatkowym. Czy jest to aż tak skomplikowane? Nie sądzę też aby ludzie nie wiedzieli, że istnieje taka możliwość. Co roku, w okresie kiedy należy rozliczyć PIT w TV, radio, internecie, na ulicy i gdzie tylko się da pojawiają się stosowne informacje. A może ludzie sądzą, że ten 1% zostanie im jakoś specjalnie doliczony przez co będą zmuszeni zapłacić fiskusowi więcej [1].

Pocieszający jest fakt, że liczba podatników którzy przekazują swój „jeden procent” rośnie z roku na rok. Jak można przeczytać w raporcie w zeznaniach za 2014 r. przekazano łącznie 557,6 mln zł. Nie będę tu przytaczał kolejnych liczb bo nie o tym chciałem pisać. Powiem to co można usłyszeć w reklamach lub przeczytać na ulotkach: 1% to niewiele, Ciebie to nic nie kosztuje ale innym może uratować życie. To strasznie pompatyczne zdanie ale tak jest. Przekazujcie swój „jeden procent”.

  1. – UWAGA: tak się nie stanie. Ten 1% liczony jest od należnego podatku dochodowego, który i tak trafi do Skarbu Państwa.