Subiektywnie o…

Niezarejestrowane karty prepaid zostaną wyłączone?

Nowa ustawa antyterrorystyczna od początku wzbudzała sporo kontrowersji i niepokoju. Ostatnio reporterzy RMF FM dotarli do informacji, z której wynika, że wszystkie przedpłatowe karty SIM czyli tak zwane prepaidy, które nie zostaną zarejestrowane zostaną wyłączone. Obecnie operatorzy komórkowi posiadają łącznie ponad 29 milionów działających kart. Nie wiadomo jeszcze jakie środki zostały na nich zgromadzone, co się z nimi stanie w chwili kiedy niezarejestrowana karta zostanie wyłączona.
Sam proces rejestracji takiej ilości kart SIM może powodować spore zamieszanie ale ja kan razie mamy jeszcze sporo czasu na rejestrację naszych prepaidów gdyż, jak informują reporterzy RMF FM, ma się zacząć po 6 miesiącach [1] od wprowadzenia ustawy w życie.

Ponadto w chwili kiedy ustawa zacznie obowiązywać kupienie startera w kiosku czy stacji benzynowej nie będzie już takie szybki i proste gdyż ustawodawca wymusi na operatorach obowiązek rejestracji takiej karty SIM. Zapewne trzeba będzie wypełnić stosowny formularz, który wręczy nam sprzedawca lub zarejestrować się online. O ile rejestracja na stronie www jest dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem to wypełnianie formularza na stacji paliw lub w kiosku i jego pozostawienie go tam może budzić pewne obawy o bezpieczeństwo danych w nim zawartych.
Zastanawiające jest też to w jakim stopni takie obostrzenie przepisów wpłynie na bezpieczeństwo. Obecnie w wielu miejscach publicznych mamy dostęp do darmowego WiFi a to w polaczeniu z telefonem, tabletem czy laptopem oraz np WhatsApp, który od niedawna szyfruje wysyłane przez niego wiadomości, może sprawić, że przestępcy i tak będą się ze sobą komunikować. Może i ta komunikacja będzie utrudniona ale na pewno nie aż tak jakby chcieli tego politycy.

Foto: Vaidotas Mišeikis – Inside a SIM Card | CC

  1. A ta ma zacząć obowiązywać od 1 czerwca 2016 roku